Посольство України в Туніській Республіці

, Київ 06:45

Політичні відносини між Україною і Тунісом

Туніс визнав незалежність України 25 грудня 1991 року. 

Дипломатичні вiдносини між Україною і Туніською Республікою були встановленi 24 червня 1992 року шляхом пiдписання вiдповiдного Протоколу в ходi перебування у Києвi Мiсiї дружби та доброї волi Тунiсу на чолi з Мiнiстром охорони здоров’я Далі Джазі.

11 жовтня 1993 року почало функціонувати Посольство Тунiської Республiки в Українi. 24 червня 1997 року було оголошено про рішення Уряду Туніської Республіки закрити Посольство у Києві з фінансових міркувань.
20 вересня 1996 року була започаткована діяльність Посольства України в Тунiсi.

Базою двосторонніх політичних відносин є Декларація про принципи відносин дружби і співробітництва між обома країнами, яка була підписана під час офіційного візиту до Тунісу Президента України Л.М.Кравчука 6-8 грудня 1993 року. В ході візиту було підписано також ряд угод про співробітництво в торговельно-економічній та науково-технічній галузях, які відіграють важливу роль у подальшому розвитку двосторонніх відносин.
Протоколом щодо політичних консультацій між МЗС України і МЗС Туніської Республіки від 18 лютого 1993 року, підписаним під час перебування в Тунісі урядової делегації України на чолі з Першим заступником міністра закордонних справ України М.П.Макаревичем, започаткована практика політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами обох країн.

З 1992 року регулярною практикою стало проведення зустрічей міністрів закордонних справ України і Туніської Республіки під час сесій Генасамблеї ООН в Нью-Йорку.

27-29 червня 1996 року у Києві був проведений перший раунд політичних консультацій під час перебування делегації МЗС Тунісу на чолі з Державним секретарем МЗС Тунісу (українську делегацію очолював заступник  Міністра К.І.Грищенко).

17-18 лютого 1999 року в Тунісі перебував з офіційним візитом заступник Міністра закордонних справ України О.І.Майданник з метою передачі особистого Послання Президента України Президенту Тунісу та проведення другого раунду політичних консультацій.

В період 4-6 липня 2002 року відбувся візит Державного секретаря МЗС України Ю.А.Сергеєва до Туніської Республіки з метою проведення третього раунду політичних консультацій у відповідності до підписаного у 1993 році Протоколу між зовнішньополітичними відомствами двох держав щодо політичних консультацій. До складу української делегації в ході зазначеного візиту входили також Державний секретар Міністерства охорони здоров’я Ю.В.Поляченко, заступник Державного секретаря Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції В.О.Безрученко. Туніську делегацію при проведенні політичних консультацій очолював Державний секретар МЗС Тунісу Юсеф Мокаддем.

18 червня 2008 року у Києві відбувся черговий четвертий раунд політичних консультацій. Українську делегацію очолював заступник Міністра закордонних справ України О.О.Горін, туніську — Державний секретар у європейських справах Міністерства закордонних справ Тунісу Хатем Бен Салем.

У серпні 2010 року в Парламенті Туніської Республіки було створено групу дружби «Туніс-Україна» (група дружби «Україна-Туніс» створена у Верховній Раді України у 2008 році).

28 вересня 2010 року в рамках участі в роботі 65-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Тунісу К.Моржаном.

Визначною подією у контексті активізації українсько-туніських політичних відносин стала зустріч 29 листопада 2014 р. у м.Дакар (Сенегал) між Міністром закордонних справ України П.А.Клімкіним та Міністром закордонних справ Тунісу М.Хамді в рамках їхньої участі у 15-му саміті Міжнародної організації франкофонії.

У рамках зустрічі Міністрами було підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Туніської Республіки про взаємне скасування візового режиму для власників дипломатичних, службових та спеціальних паспортів.

Від самого початку російської агресії проти України наприкінці лютого 2014 р. офіційний Туніс завжди підкреслював, що знаходиться на боці дотримання міжнародного права, статуту ООН, відповідно до якого держави-учасниці міжнародної організації декларують відданість принципам поваги до кордонів, державного суверенітету та територіальної цілісності інших країн.

Чітким сигналом підтримки Тунісом державного суверенітету та територіальної цілісності України у межах визнаних міжнародною спільнотою кордонів стало  голосування на підтримку резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» від 27.03.2014 р., якою не визнається анексія Автономної Республіки Крим Російською Федерацією. Туніс став однією з небагатьох арабських країн, які підтримали згадану резолюцію ГА ООН.