Посольство України в Туніській Республіці

, Київ 11:51

Торговельно-економічне співробітництво між Україною і Тунісом

Основним документом, який створює правові засади для розвитку двосторонніх економічних зав’язків є Угода між Україною та Туніською Республікою про торговельно-економічне співробітництво від 1994 р.

Туніська Республіка є одним з найважливіших торговельно-економічних партнерів України на Африканському континенті. Основними статтями українського експорту до Тунісу традиційно є зерно, чорні метали, свинець, добрива, харчові відходи та продукція неорганічної хімії.

Згідно з показниками 2014 року обсяг двостороннього товарообігу між Україною та Тунісом склав 340,5 млн. дол., у 2015 р. – 342 млн.дол.

У 2017 р. обсяг двостороннього товарообміну між Україною та Тунісом склав 302,2 млн.дол. (експорт - 289,5 млн.дол., що на 22,8% більше від показника 2016 р.; імпорт – 12,6 млн. дол., що на 8,8% менше ніж у 2016 р.).  З метою активізації торговельно-економічного співробітництва у ході контактів з туніською стороною обговорюються такі питання як скасування візового режиму для власників усіх типів українських паспортів, відновлення роботи дипломатичного представництва Тунісу в Києві, прискорення розгляду туніською стороною проекту Угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій, налагодження прямих контактів між представниками ділових кіл України і Тунісу,  створення Українсько-туніської ділової ради, реалізація спільного інвестиційного проекту з виробництва деяких моделей ЗАЗ з їх подальшою реалізацією як в Тунісі, так і в інших країнах африканського континенту тощо. Тісний діалог Посольства з діловими колами Тунісу вже дав свої результати: у 2017 р. українські підприємства стали переможцями двох тендерів, які оголошувалися державними органами Республіки («модернізація та розвиток гідротехнічних споруджень» («Barbary») та «розробка фосфатних родовищ Мкнесі»). Крім того, українські спеціалісти залучені до реалізації тендерів щодо реконструкції тридцяти гребель в частині підготовки експертної оцінки.

 Сільськогосподарська продукція та харчова промисловість

Україна поряд з Францією, Італією, США та РФ протягом останніх років є одним з основних імпортерів зерна на ринок Туніської Республіки. Згідно з офіційними статистичними показниками, у 2014 р. Україною було імпортовано у цю країну 1,121,770 тон зерна (кукурудза: 578,625 т, пшениця: 433,245 т, жито: 54,950 т, ячмінь: 54,950 т). З урахуванням того, що Туніс щорічно потребує не більше 2 млн. тон імпортного зерна, Україна у 2014 р. стала найбільшим постачальником зернових культур на ринок країни перебування.

Туніською приватною м’ясною корпорацією «Habra Holding» наразі реалізується проект з оренди 15 тис. га землі у Житомирській області для вирощування кормового збіжжя та його подальшого імпорту до Тунісу для відгодівлі худоби на власних фермерських господарствах. Усі зразки кормового збіжжя мають проходити обов’язкову фітосанітарну перевірку в лабораторіях Міністерства сільського господарства Тунісу, після чого на відповідну продукцію видається засвідчений відповідними органами Міністерства сертифікат відповідності.

Вагомим здобутком у контексті диверсифікації українського експорту став вихід у 2015 р. кондитерської продукції компанії «Roshen» на туніський ринок. Завдяки підписаним між компанією «Roshen» та її туніським дистриб’ютором «Ariana Agrofood» контрактам, українська кондитерська продукція з’явилася на прилавках магазинів найбільших торговельних мереж Тунісу «Carrefour», «Monoprix», «Champion» та «Geant».

Машинобудування

Продукція вітчизняного машинобудування викликає жвавий інтерес у туніських автодилерських компаній, державних та приватних підприємств, що спеціалізуються на логістиці, створенні та оновленні автопарків.

На даний час туніська компанія «ADA» вийшла на стабільний рівень співробітництва з українським партнерами та реалізовую в Тунісі та регіоні наступну продукцію української автопромисловості: вантажівки та спецтехніка КРАЗ, трактори ХТЗ, автобуси «Богдан». У 2017 р. до переліку продукції українського виробництва на туніському ринку додалися акумулятори компанії «А-МЕГА АВТО» та компресори і генератори концерну «НИКМАС». Регіональним партнером українського підприємства з виробництва автомобільних шин АТ «РОСАВА» є відома туніська компанія «ADA», яка успішно реалізовує шини української марки на туніському та інших регіональних ринках.