Посольство України в Туніській Республіці

Київ 07:52

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною і Тунісом

Перспективними напрямками культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Туніською Республікою залишається співпраця в галузі вищої освіти і підготовки кадрів, культури та туризму.

За інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на серпень 2018 року в українських ВНЗ навчалися близько 700 громадян Тунісу (згідно з інформацією туніської сторони, кількість туніських студентів в Україні складає 1100-1200 осіб). Протягом 2018 р. консульським підрозділом Посольства було оформлено 348 віз для навчання в Україні, що на 22 % більше, ніж у попередньому році.

За інформацією Міністерства туризму та традиційних ремесел Тунісу, у 2018 р. Туніс з туристичною метою відвідали близько 24 тисяч громадян України, що на 20% менше, ніж у попередньому році. Туніською стороною розглядається можливість відкриття окремого офісу у Києві.

Протягом 2017 - 2018 рр. було проведено низку заходів за участю українських мистецьких колективів та представників української громади в Тунісі.

2017 рік

У травні 2017 р. у рамках міжнародного фестивалю «Мрія Табарки» було організовано виступ українського колективу «Lviv Jazz Orchestra». В рамках заходу представники української громади в Тунісі та співробітники Посольства взяли участь в Культурному базарі, де було представлено українські вишиванки та традиційні страви нашої країни.

Одяг п’ятнадцяти українських дизайнерів з різних регіонів України, у тому числі кримськотатарський національний костюм, було вперше представлено в Тунісі в рамках міжнародного фестивалю – конкурсу моди «Золота Хомса», який відбувся в травні 2017 р. Організатором Фестивалю, в рамках якого пройшов показ сучасного одягу з національними мотивами, виступив Департамент народних ремесел Міністерства туризму та традиційних ремесел Тунісу за участі Міністра туризму та традиційних ремесел Сальми Ракик та Міністра культури Мохаммада Зейн Аль-Аббедіна. За значний внесок у розвиток українсько-туніського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері Міністр культури Туніської Республіки Мохамед Зейн Аль-Аббедін нагородив відомого українського дизайнера та президента Національного партнерства в легкій промисловості України Fashion Globus Ukraine Голду Виноградську дипломом та почесною відзнакою учасника конкурсу «Золота Хомса». Показ одягу українських дизайнерів широко висвітлювався місцевими й міжнародними ЗМІ та мав помітний позитивний резонанс в туніському суспільстві.

У листопаді 2017 року Посольством було організовано виставку робіт відомого українського художника Івана Марчука "Генотип вольності". Туніс став першою країною на африканському континенті, де було представлено полотна майстра. Захід відбувся за підтримки Міністра культури Тунісу у співпраці з муніципалітетом Карфагену. В урочистому відкритті виставки взяли участь туніські урядовці та парламентарі, члени дипломатичного корпусу, представники ділових та культурних кіл Тунісу. Захід висвітлювався провідними місцевими засобами масової інформації та викликав значний інтерес туніської громадськості.

Помітною подією українсько-туніського культурного співробітництва стала участь представників української діаспори та співробітника Посольства у спецпроекті про Україну, який вийшов в ефір на Першому телеканалі туніського національного телебачення 14 грудня 2017 р. У рамках передачі було поінформовано про двосторонні українсько-туніські відносини, представлено страви української кухні, національні традиції та костюми, а також туніські телеглядачі отримали можливість почути українські пісні.

2018 рік

У 2018 р. були організовані спортивні збри в Україні для туніських спортсменів:

  • національної збірної команди Тунісу з теквандо (березень);
  • національної збірної команди Тунісу з боксу (червень);
  • національної збірної Тунісу з жіночого реслінгу (вересень).

У липні 2018 року була зареєстрована громадська організація закордонних українців Тунісу «Берегиня».

Заслужений академічний симфонічний оркестр Національного радіо України під керівництвом В.О.Шейка та Академічний хор українського радіо взяли участь у церемонії відкриття Міста культури Тунісу, яка відбулася під патронажем  Президента Республіки Б.К.Ессебсі (березень). Згадані українські колективи  добре відомі туніській публіці завдяки своїм високопрофесійним виступам на міжнародних фестивалях в Карфагені та Ель-Джемі, які стали помітною подією в культурному житті Тунісу та Арабського Магрибу.   

У рамках міжнародного фестивалю «Мрія Табарки» силами Посольства було організовано український стенд з сувенірною продукцією, вишиванками, солодощами та національними стравами (травень). За активної підтримки товариства закордонних українців Тунісу «Берегиня» Посольство взяло участь у щорічному Міжнародному благодійному дипломатичному ярмарку (листопад).

Не можна не згадати про організацію оздоровчої поїздки до Тунісу групи дітей, батьки яких загинули під час антитерористичної операції в Україні (травень). До складу групи увійшла 21 дитина, яких супроводжували четверо дорослих.  За фінансової підтримки співробітників Посольства фондом Ініціатива Е+ було реалізовано проект з оформлення біометричних закордонних паспортів для групи  дітей (24 особи) полеглих захисників України.

У рамках міжнародної акції до 85-х роковин Голодомору «Запалімо свічку пам’яті»  у соборі святого Венсана де Поля у серці столиці Тунісу було проведено жалібний захід на вшанування пам’яті загиблих у поєднанні з панахидою за померлими від голодоморів в Україні. У спільній молитві взяли участь як представники української громади, так і громадяни Тунісу, які добре обізнані з трагічними сторінками української історії. Під час поминального богослужіння було зачитано імена 85-ти українських дітей, які загинули від голоду.

У контексті міжнародної кампанії «Україна пам’ятає, світ визнає!» у Посольстві продовжувала діяти франкомовна фотовиставка з інформацією про незаперечність факту організованого комуністичною радянською владою геноциду Українського народу, що мав на меті зламати опір українців сталінській політиці.

Впродовж року в приміщенні Посольства за сприяння української діаспори відбулася низка культурно-інформаційних заходів. Зокрема, йдеться про культурно-мистецький захід,  приурочений до 147-й річниці з дня народження видатної української поетеси, драматурга та перекладача Лесі Українки з інсценізацію уривків драми-феєрії  «Лісова пісня» (березень), урочистий захід, присвячений 32-им роковинам Чорнобильської трагедії за участю видатної української поетеси Н. Хаммуди (квітень), а також вечір пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу (травень). Окремо варто згадати організовану у Посольстві 17 жовтня зустріч Президент Світового Конгресу Українців Е.Чолія з представниками української діаспори в Тунісі.

При Посольстві продовжує функціонувати Українська суботня школа «Зернятко», на базі якої для української громади проводяться різноманітні заходи. Зокрема, 13 січня 2018 р. учні школи організували справжній Різдвяний вертеп з піснями-колядками, жартами та чудовою музикою, а 22 грудня - відзначили свято Святого Миколая.