• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Інтерв'ю Посла України радіостанції Oxygen FM
Опубліковано 30 липня 2018 року о 10:57

Переклав: Микола Радченко

Інтерв’ю Посла України в Тунісі М.В.Нагорного радіостанції OxygenFM

 

Журналіст: як Ви оцінюєте політичні процеси, які відбуваються в Тунісі?

 

Посол: Україна підтримує політичні та соціально-економічні процеси реформування, які тривають в Тунісі та спрямовані на побудову сучасного демократичного суспільства.

 

Журналіст: як можна охарактеризувати сучасний стан розвитку українсько-туніського співробітництва?

 

Посол: Туніська Республіка є одним з найважливіших торговельно-економічних партнерів України на Африканському континенті. Протягом останніх кількох років за кількісними показниками обсягу торговельно-економічних відносин, Туніс посідав друге місце серед українських партнерів в Африці після Єгипту.

У 2017 р. зафіксовано  збільшення двостороннього товарообміну до 302,2 млн. дол. (експорт - 289,5 млн. дол.).  Протягом січня – травня 2018 р. товарообіг між Україною та Тунісом становив понад 203 млн. дол. США (другий імпортер української продукції в Африці після Єгипту), з яких більше 196 млн. дол. США – український експорт.

Вважаю, що важливим механізмом для розвитку торговельно-економічного співробітництва між нашими державами є Міжурядова комісія з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва. На мою думку, ми повинні повернутися до практики проведення регулярних засідань Комісії, що стимулюватиме подальший розвиток двосторонньої торгівлі. Українська та туніська сторони домовилися провести засідання Комісії на рівні секретарів у Тунісі 10 жовтня ц.р.

Україна, маючи великий потенціал в галузі освіти та науки, готова до розширення співробітництва з Тунісом у цій сфері. Починаючи з 1992 р., в Україні отримали вищу освіту декілька тисяч туніських студентів, а зараз в українських вузах навчаються  близько 750 громадян Тунісу. Водночас, беручи до уваги зростаючий в Україні інтерес до арабського світу та його культури, наша держава зацікавлена у направленні на навчання до туніських вузів студентів та аспірантів-сходознавців. Українська сторона зацікавлена у налагоджені прямих контактів між українськими та туніськими вузами.

Обсяги торговельно-економічного співробітництва, двосторонні культурно-гуманітарні зв’язки (навчання туніських студентів у вищих навчальних закладах України, існування тисяч змішаних сімей), перспективи поглиблення співпраці у сфері інвестицій тощо створюють, на наше глибоке переконання, достатньо серйозне підґрунтя для того, щоб проаналізувати у практичній площині доцільність відновлення діяльності повноцінного дипломатичного представництва Тунісу в Києві. Як відомо, у  1997 р. було оголошено про рішення Уряду Туніської Республіки закрити Посольство у Києві з фінансових міркувань.

Журналіст: чи не могли б Ви сказати декілька слів про конкретні спільні проекти у торговельно-економічній сфері?

 

Посол: на даний час туніська компанія «ADA» вийшла на стабільний рівень співробітництва з українським партнерами та реалізовую в Тунісі та регіоні наступну продукцію української автопромисловості: вантажівки та спецтехніка КРАЗ, трактори ХТЗ, автобуси «Богдан». У 2017 р. до переліку продукції українського виробництва на туніському ринку додалися акумулятори компанії «А-МЕГА АВТО» та компресори і генератори концерну «НИКМАС». Регіональним партнером українського підприємства з виробництва автомобільних шин АТ «РОСАВА» є відома туніська компанія «ADA», яка успішно реалізовує шини української марки на туніському та інших регіональних ринках.

 

Журналіст: наскільки мені відомо, планується реалізація масштабного проекту з будівництва в провінції Бізерта заводу зі збирання українських автомобілів?

 

Посол: цей проект реалізовується туніськими приватними компаніями за сприяння арабських інвесторів. За результатами попередніх домовленостей між компанією «ADA» та ЗАЗ розпочато опрацювання проекту будівництва поблизу м.Манзель Бургіба заводу з виробництва легкових автомобілів марки ЗАЗ. Майбутній завод матиме значні виробничі потожності, що дозволить створити нові робочі місця.

            Хочу зазначити, що останнім часом відбулася активізації міжрегіонального співробітництва між Україною та Тунісом. У лютому 2018 р. за сприяння Посольства було організовано візит делегації туніського міста Бізерта на чолі з мером Х.Беномаром до Херсона, під час якого була підписана Угода про побратимство, торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво між Херсоном і Бізертою. У рамках візиту туніська делегація провела низку зустрічей з діловими колами Херсонського регіону, відвідала Херсонську державну морську академію, Херсонський морський торговельний порт тощо. На жовтень 2018 р. запланований візит делегації Міської ради та ділових кіл м.Херсона, у рамках якого очікується підписання Угоди про співробітництвом між ТПП м.Херсона та ТПП м.Бізерта.

 

Журналіст: а як просувається співробітництво між Україною та Тунісом у туристичній сфері?

 

Посол: протягом 2017 р. Туніс з туристичною метою відвідали за попередніми оцінками туроператорів близько 24 тисяч громадян України, що відповідає показнику 2014 року, втім, утричі менше показника дореволюційного 2010 р. На мою думку, збільшенню туристичних потоків з України до Тунісу сприяло б скасування візового режиму для всіх категорій власників українських паспортів. Хотів би пригорнути увагу до лібералізації візового режиму між Україною та Туреччиною, яку у 2017 р. відвідало близько мільйона двохсот тисяч українських туристів, а також безвізовий режим поїздок громадян України до країн ЄС, що негативно впливає на привабливість Тунісу як популярного туристичного напрямку для українців.

 

Журналіст: чи були проведені останнім часом спільні проекти у культурній сфері?

 

Посол: безумовно.  2017 та 2018 роки позначилися проведенням у Тунісі низки важливих двосторонніх заходів культурного характеру за участю української сторони. Зокрема, у квітні 2017 р. та у травні 2018 р. під час міжнародного фестивалю «Мрія Табарки» було організовано український стенд з сувенірною продукцією, вишиванками, солодощами та національними стравами. На сцені фестивалю у 2017 р. виступив  український колектив  «Lviv Jazz Orchestra».

У травні 2017 р. за сприяння дипмісії президент Національного галузевого партнерства в легкій промисловості Голда Виноградська представила туніській громадськості в рамках міжнародного фестивалю – конкурсу моди «Золота Хомса» одяг п’ятнадцяти українських дизайнерів з різних регіонів України, у тому числі  кримськотатарський національний костюм. 

У 2017 р. в Тунісі відбулися виступ заслуженого симфонічного оркестру Національного радіо України під керівництвом Володимира Шейка у рамках 32-го Міжнародного фестивалю симфонічної музики в м.Ель-Джем та виставка робіт відомого українського художника Івана Марчука.

За сприяння Посольства України у березні 2018 р. Заслужений симфонічний оркестр Національного радіо України під керівництвом Володимира Шейка та Академічний хор українського радіо взяли участь у церемонії відкриття Міста культури Тунісу. Згадані українські колективи добре відомі туніській публіці завдяки своїм високопрофесійним виступам на міжнародних фестивалях в Карфагені та Ель-Джемі, які стали помітною подією в культурному житті Тунісу та Арабського Магрибу.

 

Журналіст: чи є інші сфери двосторонньої співпраці, у розвитку яких протягом останнього часу відбулися позитивні зрушення?

 

Посол: хотів би сказати декілька слів про міжпарламентське співробітництво. Групу парламентської дружби Туніс – Україна в Асамблеї народних депутатів Тунісу на чолі з народним депутатом Тунісу Амаль Суейд було створено у жовтні 2016 р. Депутатську групу у Верховній Раді України з міжпарламентських зв’язків з Тунісом було створено у червні 2017 р. Голова групи – народний депутат України, Голова підкомітету з питань діяльності адвокатури та регулювання надання правової допомоги громадянам Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Андрій Помазанов.  Сторони планують провести у листопаді 2018 р. День України в Асамблеї народних депутатів тунісу за участю українських та туніських парламентарії, політиків та представників ділових кіл.

 

Сьогодні на сході України, зокрема, у Донецькій та Луганській областях має місце російська збройна агресія – збройний конфлікт з одного боку – організованими та керованими з Російської Федерації незаконними збройними формуваннями Донецької і Луганської, так званих "народних республік", визнаних Україною терористичними організаціями, за підтримки регулярних військових частин Російської Федерації та, з другого боку, – українськими правоохоронцями із залученням Збройних Сил України.

Початком російської збройної агресії на території України була анексія Криму Росією, яка була спрямована на насильницьке протиправне відторгнення Кримської автономії та Севастополя від України та їх приєднання до Російської Федерації. Насильницька анексія Криму не визнається українською державою, не визнається Генеральною асамблеєю ООН, ПАРЄ та іншими міжнародними організаціями. Росія здійснює численні порушення на півострові прав людини, особливо мусульманського населення. 27 березня 2014 р. Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, яку підтримав і Туніс,  було підтверджено "територіальну цілісність України у міжнародно визнаних кордонах", що Крим – це частина України. 

На завершення хочу висловити сподівання на активізацію співробітництва між Україною та Тунісом в усіх сферах, у т.ч. і у політичній. Ми дякуємо Вашій державі за підтримку територіальної цілісності України, яку було надано у 2014 р. в рамках Генеральної Асамблеї ООН. Сподіваюсь, що Туніс продовжуватиме займати справедливу позицію у вирішенні конфлікту в Україні, зокрема, у разі обрання на посаду непостійного члена Ради Безпеки ООН на 2020 – 2021 рр.

 

 

Журналіст: дякую за вичерпні відповіді пане Посол.

 

 

 

 

Oxygen FM, Микола Радченко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux